Stromy jsou pro naši krajinu zásadní, poskytují krásu a vítaný stín. Jsou-li vysazeny v blízkosti našich domovů, mají také ekologický přínos, například čistí ovzduší, přitahují volně žijící živočichy a snižují náklady na energii. Mnoho stromů má i další bonusy, jako jsou barevné květy, chutné ovoce a ořechy, a v některých případech fungují jako přírodní hřiště pro naše děti.
Vzhledem k výhodám, které stromy poskytují, je možná načase, abyste si nějaký přidali do své krajiny. Než se však vydáte do stromové školky, podívejme se na to, kdy je nejlepší strom vysadit a jak to udělat správně.
Proč byste měli zasadit strom
Přidání stromu do zahrady je důležité rozhodnutí, které by se nemělo brát na lehkou váhu. Než si ho pořídíte, věnujte čas tomu, abyste si položili otázku, proč ho chcete.
Víme, že stromy jsou skvělé pro zvýšení atraktivity obrubníku, ale existují i další způsoby, jak je v domácí krajině využít. Strom může poskytnout stín oknu nebo terase, na které dopadá odpolední slunce, což také může pomoci snížit účty za energii. Výsadba stromu s barevnými květy nebo listy je skvělým způsobem, jak dodat krajině, která potřebuje barvu, na zajímavosti. Strom může zastínit nevábný výhled a ztlumit hluk na rušné ulici.
Stromy mají řadu přínosů pro životní prostředí. Podle různých statistik mohou stromy v domácí krajině snížit teplotu třeba ve městech až o 5 stupňů.
Další přínosy pro životní prostředí:
- Stromy čistí vzduch tím, že pohlcují znečišťující látky a oxid uhličitý a zároveň produkují kyslík.
- Stromy poskytují úkryt a potravu volně žijícím živočichům.
- Stromy pomáhají šetřit vodou tím, že zpomalují odpařování vody z rostlin rostoucích v jejich stínu.
Stromy mají obrovskou estetickou hodnotu. Kromě barvy, výšky a textury, kterou stromy nabízejí, pomáhají jejich větve a atraktivní zeleň zjemňovat okraje budov, poskytují stínění a rámují atraktivní výhledy.
Stromy nejenže dodávají krajině krásu, ale podle statistik mohou také zvýšit hodnotu nemovitostí až o 20 %.
Jak vybrat správný strom
Jakmile jste se rozhodli, proč strom sázíte, je čas zjistit, jaký druh bude nejlépe splňovat vaše potřeby. Jaké výhody od stromu očekáváte?
- Úspora energie. Vyberte si velký opadavý strom, který bude od jara do podzimu stínit váš dům a v zimě po opadání listí umožní prosvítat slunci.
- Stín. Vyberte si strom s širokou korunou (strom s širokým, nikoliv sloupovitým růstovým habitem), abyste maximalizovali množství stínu, který vytváří. Pokud chcete mít stín po celý rok, vyberte strom, který je stálezelený a v zimě neztrácí listy.
- Barva. Vyberte si strom s celoročně barevnými listy, například slivoně s purpurovými listy, nebo strom, který vytváří barevné květy. Samozřejmě si vždy můžete vybrat strom, který na podzim předvede zářivou podívanou na své listy.
- Ovoce. Ovocné stromy plní dvojí funkci: jednak jsou krásné svými atraktivními listy a krásnými jarními květy, jednak poskytují chutné ovoce.
- Úhlednost. Je důležité si uvědomit, že některé stromy jsou nepořádnější než jiné. Pokud vysazujete strom v blízkosti bazénu, vyberte takový, který nebude vytvářet nepořádné květy, semeníky nebo obojí. Pokud je to možné, vysazujte stálezelený strom v blízkosti vodního prvku, bazénu nebo kdekoli jinde, kde chcete udržovat čistotu.
- Kolik místa máte k dispozici? To vám usnadní výběr stromu, protože tak vyloučíte ty, které jsou příliš velké nebo malé.
- Jsou zde nějaké potenciální překážky? Vyhněte se elektrickému vedení, blízkým stavbám nebo inženýrským sítím vedoucím pod zemí v blízkosti stromu.
- Je zde zavlažování? Ujistěte se, že je v blízkosti zdroj vody, ať už jde o zavlažovací systém nebo hadici.
Kdy koupit a zasadit strom
Stromy je nejlepší vysazovat v době, kdy jsou v klidovém stavu. K tomu dochází na podzim po opadání listů a také koncem zimy nebo brzy na jaře těsně předtím, než začnou pučet listové pupeny. Výsadba stromů v tomto období dává jejich kořenům čas na růst, než teplejší počasí podnítí nový vrcholový růst.
Stromy lze samozřejmě vysazovat v jakémkoli ročním období, ale může být zapotřebí zvláštní péče, například zajistit, aby byly během prvního léta dostatečně zalévány.
Při návštěvě místní školky můžete vidět stromy v různých typech nádob nebo některé bez nádob. Stromy jsou umístěny v dřevěných bednách, plastových školkařských kontejnerech, zabalené v pytlovině nebo jiné tkanině a dokonce i v drátu. Stromy s holými kořeny nemají žádný obal.
Typ nádoby nemá velký vliv na to, kdy stromek zasadit, s výjimkou stromků s holými kořeny, které lze sázet pouze v období od pozdního podzimu do časného jara.
Jak zasadit strom
Vyhlubte správnou díru
Velikost díry hraje zásadní roli v tom, jak rychle se stromek uchytí a poroste. Studie prokázaly, že vykopání správně velké jámy výrazně zvyšuje rychlost růstu stromu po jeho zasazení.
Jáma by měla být třikrát širší než kořenový bal stromu a měla by mít tvar talíře. To umožňuje dobrý růst a vývoj kořenů, protože většina kořenů stromu roste směrem ven, do horního metru půdy, kde je vysoká hladina kyslíku.
Jáma by měla být stejně hluboká jako kořenový bal, nebo dokonce o něco mělčí. Stromy nemají rády, když jsou zasazeny hluboko, protože to snižuje množství kyslíku dostupného pro jejich kořeny. Kromě toho mají stromy tendenci se po zasazení usadit o něco níže.
Používáte-li k vytvoření výsadbové jámy šnek, mírně oškrábejte okraje jámy, abyste rozbili „zasklení“, které šnek vytváří a které může omezovat pohyb vody a pronikání kořenů.
Umístěte strom
Opatrně odstraňte přebytečnou zeminu na vrcholu kořenového balu, dokud neuvidíte, kde se začínají rozrůstat hlavní kořeny. Stromy se často dodávají s dvou až třícentimetrovou vrstvou zeminy nebo mulče, která pokrývá horní část kořenového balu. To může omezovat množství kyslíku dostupného pro kořeny, zejména po výsadbě, protože stromy mají tendenci se usazovat o několik centimetrů.
Způsob výsadby stromu závisí na materiálu, který kořeny stromu obaluje. U dřevěných truhlíků umístěte stromek do jámy ještě v truhlíku a poté sundejte boky truhlíku. Dno truhlíku by mělo zůstat, protože poskytuje stromku pevný základ a nebrání růstu kořenů, který probíhá směrem ven.
Pokud je kořenový bal zakrytý pytlovinou nebo jiným přírodním obalem, vložte jej do jámy ještě před sejmutím obalu. Odstraňte krycí vrstvu až do dvou třetin – nevadí, pokud je dno zakryto pytlovinou. Syntetický kryt musí být zcela odstraněn.
Jakmile je stromek připraven, umístěte jej do středu jámy. (Před umístěním stromku nezapomeňte změřit kořenový bal a díru, abyste se ujistili, že je díra správně velká). Kořenový krček stromu, kde se velké kořeny začínají odvíjet od kmene, by měl být po zasazení do jámy nad zemí.
Stromy v plastových školkařských kontejnerech lze vysadit odříznutím kontejneru. Nejlépe se to provádí tak, že stromek nejprve položíte na zem bokem a dno kontejneru odříznete ručními nůžkami nebo kuchyňským nožem. Umístěte stromek do otvoru a nařízněte po stranách kontejneru na dvou místech, což vám umožní odstranit zbytek plastového kontejneru. Vyvarujte se vytahování stromku z kontejneru, které by mohlo poškodit jeho kořeny.
Ať už byl stromek v jakémkoli kontejneru, je důležité po umístění do jámy prozkoumat jeho kořeny. Pokud kořeny obepínají kořenový bal, mohou se v budoucnu vyskytnout problémy s opásáním, které je třeba před výsadbou řešit. Pomocí prořezávací pilky odstraňte vnější centimetr zeminy po celém obvodu. To pomůže rozbít kroužící kořeny a způsobí jejich růst směrem ven.
Vyplňte díru
Tento krok je nejjednodušší a spočívá v zaplnění díry stejnou zeminou, kterou jste vykopali pro vytvoření díry, tzv. zásypem. Zasypejte díru kolem stromu a dbejte na to, abyste rozbili velké kusy. Po zasypání jámy vytvořte kolem ní násep, který vytvoří nádrž, v níž se bude držet voda a pomůže jí proniknout hluboko kolem stromu. Ihned po výsadbě zalijte, aby se půda usadila a zbavila se vzduchových kapes.
Při výsadbě není třeba používat žádné přídavky a vlastně se to ani nedoporučuje. Nesčetné studie prokázaly, že přidávání čehokoli kromě původní půdy může ve skutečnosti růst stromu zbrzdit. Kořeny stromů vysazených do upravené půdy mají tendenci zůstávat uvnitř původní jámy a nevystupují ven, což může růst stromu zbrzdit. Kromě toho mají stromy vysazené do upravené půdy tendenci zadržovat příliš mnoho vody a nepatřičně se usazovat, protože organické příměsi se časem rozkládají a ztrácejí na objemu.
Zalévejte a mulčujte
Nové stromy budou první rok potřebovat více vody, aby se lépe uchytily – zejména v prvních týdnech po výsadbě. Majitelé domů často nové stromy příliš zalévají, což způsobuje žloutnutí a opadávání listů. Frekvence zalévání se může lišit v závislosti na regionu, a proto je nejlepším zdrojem informací o doporučeném harmonogramu zalévání místní družstevní poradenská kancelář nebo školka, kde jste stromek zakoupili.
Kolem nového stromu přidejte 2 až 4 cm velkou vrstvu mulče, například drcenou kůru, kompost nebo dřevní štěpku, která pokryje celou plochu výsadby. Mulčujte 6 cm od kmene, abyste předešli problémům s houbovými chorobami nebo hmyzem. Přidání mulče pomůže zmírnit teplotu půdy, omezit výskyt plevele a udržet půdní vlhkost. Kromě toho se mulč rozkládá a zlepšuje půdu.
První rok by se ke stromu nemělo přidávat žádné hnojivo. Hnojivo může spálit mladé kořeny stromu a stimulovat nadměrný růst listů dříve, než má strom dostatečně silné kořeny, které ho uživí.