Jak mít sněhově bílé záclony

Přes veškerou péči časem ztrácí bytový textil svou přirozenou bělost. Mohou za to nejen páry při vaření v kuchyni, ale i běžný provoz a v řadě do­mácností navíc stále ještě kouření obyvatel. Do ná­hrady zašedlých záclon se vám ještě nechce? Využijte našich pár tipů na jejich osvěžení a vybělení.

Sůl nad fleky

Osvědčená babičkovská rada, čím vybělit záclony – šedivějící záclony sundejte ze žabek na garnýži a namočte je přes noc do vody se solí, na 10 litrů 3 lžíce. Potom vymá­chejte a běžně perte. Je to nejen levné, ale tento postup na vybělení záclon opravdu funguje.

Prášek do pečiva

Přidejte 5 sáčků do prací lázně, nechte aspoň 30 minut máčet, a sníh bude pro vaše záclony jen tmavým partnerem.

Jedlá soda

Zašedlé záclony před praním v pračce trochu připravte. Namočte je aspoň na hodinu do vany, kde v 10 litrech předem rozpusťte půl kila sypké sody. Veškeré nečistoty se přemění v nahnědlou vodu, kterou párkrát při máchání vyměňte a teprve potom dejte záclony šetrně prát. Využijte buď pro­gram pro velké kusy prádla, nebo snižte otáčky pracího bubnu.

Soda, ať už jedlá nebo krystalická, změkčuje vodu a zvyšuje účinky praní. Na trhu je k dostání také řada domácí chemie Savo. Využijte ji i na záclony, nechte je ve vlažném roztoku několik hodin, pak je vyperte. Klasikou je Vanish na záclony, tekutý nebo v prášku za cenu 90 až 150 Kč.

Bělící přípravky z obchodu

Nevěříte receptům vašich babiček (a dědečků)? Po­řiďte si speciální bělicí přípravek, přímo určený k praní záclon. Najdete jej v drogeriích buď v sypké, nebo v tekuté formě a řiďte se podle návodu k po­užití. Známý je i přípravek Qualt, deseti dekový sá­ček na jedno praní pořídíte do 20 Kč. Skvěle vám poslouží i prací prášek Sensa záclonka, 600 gramů je za 43 Kč.

Některé hospodyňky nedají při praní záclon dopustit na desetiletí používaný namáčecí prášek Namo a v su­perlativech se vyja­dřují o Žabce. Stojí kolem 25 Kč, výborně změkčuje vodu a zba­vuje všech nečistot. Dávkujte ji ale opatr­ně, protože hodně pění. Nebo jen namočte záclony do mírně teplého roztoku Žabky, properte je ručně ve vaně a potom je v pračce jen vymáchejte.

Jedna z hospodyněk, která se podle vlastních slov celý život pohybuje okolo chemie, poradila další účinný recept. Udělejte do vany nebo umyvadla roztok z 10 l teplé vody, 3 lžic hydroxidu sodného, a 3 lžic mýdlových vloček. Do roztoku namočte na asi 2 hodny záclonu, občas ji vařečkou obraťte. Po­tom už jen zářivě bílé záclony vymáchejte a našk­robte.

Pokud se přece jen sta­rých receptů nebojíte, zkuste pro bílé prádlo přidat do pračky dob­ře uzavřený bavlně­ný sáček s vaječnými skořápkami. Prý po­máhá i pár lžic bílého octa, které přidejte do vody k namáčení. Proti žloutnutí prádla i zác­lon se babičky bránily 1 lžící lihu a 1 lžící terpentý­nu, které přidávaly do máchací lázně.

Trik na konec – inkoust!

Opticky bělejší záclo­nu vytvoříte přidáním několika kapek školní­ho modrého inkoustu do poslední máchací lázně. Je to vlastně náhrada za dříve pou­žívanou šmolku, vlast­ně minerální modré barvivo křemičitan kobaltnato-draselný. Škrobení obstarejte přímo v pračce tekutým škrobem, ale hlídejte, aby nebyl příliš hustý. Šikovnou náhradou je voda z uvaře­ných pár lžic rýže.

Praní záclon zpravidla spojte dohromady s my­tím oken, o kterém jsme psali v jednom z minulých článků. Záclony po celé mycí proceduře pověste vlhké, veškerá jejich vlákna se na okně narovnají. Jestliže se vám podařilo bytové textilie pomačkat, vyžehlete je opatrně mírně teplou žehličkou nebo zmačkaná místa vyrovnejte párou.

Perte opatrně na nízkou teplotu a šetrný program

Pokud vaše záclony ztratily tu záři, kterou měly při koupi, nemusíte je hned vyhazovat. Použijte jeden z mnoha receptů na jejich oživení a nechte je dál zdobit vaše okna. Nezklame vás totiž ani přírodní, ani chemická cesta. Po bělení nechte záclony vždy prát, ale nezapomeňte na teplotu 30 až 40˚C a pou­ze šetrný program na odstřeďování.

Zdeněk Dvořák
Zdeněk Dvořák
Přes 20 let píšu na weby o všem možném. Na Domovista o všem okolo bydlení a zábavy.

Další zajímavé čtení

DISKUZE A ZKUŠENOSTI

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno